گردشگری ساقدوش: ولشت دریاچه ای بکر و زیبا

معرفی کامل اعضاء


دریاچه ای در نزدیک تهران

سفرهای تابستانی معمولا به سمت مناطق سرسبزی هستند که جویی و آبی داشته باشند . برای چنین سفری، می توانید چمدان تان را ببنیدید و به سمت دریاچه ای که مسیرش دل و جان تان را می برد به سمت سکوتی شیرین.
این دریاچه بسیار زیباست و البته برای رسیدن به آن راهی کم و بیش پیچ در پیچ  با شیبی تند و در بعضی جاها خاکی را پیش رو دارید. دریاچه ای که اگر چهار ساعت زمان بگذارید (البته از تهران) به آن می رسید. دریاچه ولشت با 900 متر ارتفاع از سطح دریا و 19 هزار مترمربع مساحت و عمق بیش از 40 متر، بزرگ ترین دریاچه کوهستانی شمال شرق کشور عزیزمان ایران است. این دریاچه از جمله دریاچه هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ، از دید و نظر پنهان است.
دریاچه ولشت به دلیل چشم انداز بسیاز زیبا و بکر بودنش از جمله دیدنی های طبیعی کشورمان نیز محسوب می شود. آب و هوایش سرد و کوهستانی است و به نوعی ییلاق چالوس نشینان نیز محسوب می شود. کلبه های روستایی وسط جاده که بعضی وقت ها در هم فرو می روند، منظره ای است که فراموش تان نمی شود.
برای رسیدن به آن، باید از مسیر جاده چالوس راهی شوید؛ جاده ای که حتی هفته به هفته اش هم تغییر را حس می کنید و در این روزها، آن را به رنگ سبز تیره خواهید دید. از مسیرهای پورکان، وینه، ارنگه، خوزنکلا، کوشک بالا، آسارا، پل خواب، سیرا، ری زمین، گچسر، دیزین، کیاسر، شهرستانک و .... رد می شوید و بعد از عبور از مرزن آباد و مسافتی دو کیلومتری به سمت چالوس، در قسمت چپ تابلوی دریاچه را مشاهده خواهید کرد. در ولشت هنوز چیزهایی دست نخورده و بکر باقی مانده پس زودتر دست به کار شوید، شاید در سال های نه چندان دور دیگر از این چشم انداز خبری نباشد. اگر حوصله داشتید می توانید به سمت چالوس و دریا هم بروید و از دریا و یک شب ماندن در کنار ساحل لذت ببرید.
بعد از طی مسافتی که از کنار جاده تا خود دریاچه 23 کیلومتر است، زیبایی دریاچه و بکر بودنش شما را به شادمانی کودکانه می برد. جایی که چندین تخت فراهم است و بساط کباب به راه و البته امکان قایق سواری مهیا. اینجا تا چشم کار می کند، آب است و درختانی که دور تا دور دریاچه آرمیده اند. اینجا تکه ای از بهشت است.
دریاچه ولشت دارای اکسیژن و دمای متفاوتی با سایر نقاط کلاردشت است و ورود آلاینده های محیطی، حیات انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردک ماهی، شاه کولی و حتی جلبک ها و پلانگتون ها را در معرض تهدید قرار می دهد و گرنه می توانید آخر شب را در خانه خودتان سپری کنید. دریاچه ولشت بسیار زیباست که بهتر است دیدن آن را از دست ندهید.

چطور برویم؟
دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی شهر چالوس، در شمال شرقی کلاردشت و در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریاچه خزر قرار دارد و از دو مسیر می توانید این دریاچه را ببینید.
مسیر اول: دو کیلومتر پس از مرزن آباد به سمت چالوس به راهی برمی خورید که به دریاچه منتهی می شود. این جاده خاکی قبل از پمپ بنزین مرزن آباد است.
مسیردوم: این مسیر نیز برای کسانی است که خود ساکن کلاردشت هستند، از مسیر حسن کیف - مرزن آباد باید استفاده کنند. بعد از پشت سرگذاشتن روستای لاهوم و بعد از ان روستای کلنو که با دریاچه پنج کیلومتر فاصله دارد، به دریاچه می رسید.

 

الهام مرادی، هفت صبح
 


سایر مقالات مرتبط

* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن :
مشاهده نظرات ارائه شده

  • ايران
  • كاسپيد
  • stot
  • آسيا
  • شمال
دایرکتوری عروسی در کلوب دایرکتوری عروسی در فیس بوک